We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cablenet 12 Way UK Vertical 1.5u PDU with 16Amp Commando 3m Feed
SKU
PDU12V16A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
12 Way UK Vertical 1.5u PDU with (16Amp) Commando 3m Feed
- 12 UK Sockets
- 16 Amp Commando Feed
- 3m Lead
- Vertical Mounting
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
|---|---|
| SKU | PDU12V16A |
| EAN | 5056750330886 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | In Stock |
UK Vertical power distribution units (PDUs) provide reliable power distribution from a mains supply or uninterruptable power supply (UPS). Vertical mounting to the rear of a rack/cabinet gives a 0u fitment, meaning that rack space is left available for critical rack mount equipment.
They are offered with outlet counts from 4-way to 20-way and can be supplied with input connectors to suit your requirements.
12 x UK sockets (output)
1 x 16A Commando plug (input)
They are offered with outlet counts from 4-way to 20-way and can be supplied with input connectors to suit your requirements.
12 x UK sockets (output)
1 x 16A Commando plug (input)
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type G |
| Power plug | IEC 60309 |
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Nominal input voltage | 250 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Cablenet 12 Way UK Vertical 1.5u PDU w...
Login for pricing
|
New
Lindy 8 Way UK Mains Sockets, Vertical...
Login for pricing
|
Bestseller
Lindy 1U 6 Way UK Sockets, Horizontal...
Login for pricing
|
Videk PDU Horizontal 6 x UK Mains Sock...
Login for pricing
|
Popular
Videk PDU Horizontal 6 x UK Mains Sock...
Login for pricing
|
Hot Product
Lindy 6 Way UK Mains Sockets, Vertical...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PDU12V16A
|
29997
|
73561
|
9242
|
9242U
|
29980
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
Lindy
|
Lindy
|
Videk
|
Videk
|
Lindy
|
| AC outlets quantity |
12
|
8
|
6
|
6
|
6
|
6
|





