We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 85514 fibre optic cable 2 m SC OFNR Turquoise
SKU
85514
Login for pricing
In Stock:
40 available
2m SC-SC 10Gb 50/125 OM3 Duplex Multimode PVC Fibre Optic Cable (LSZH) - Aqua
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Cable type | OFNR |
| SKU | 85514 |
| EAN | 0757120855149 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | In Stock |
This OM3 Duplex Multimode Fibre Optic Cable is ideal for connecting 10GBase-SR, 10GBase-LRM, SFP+ and QSFP+ transceivers for 10 gigabit network connections. This cable has a LSZH jacket which protects from toxic and corrosive gases in poorly ventilated spaces and other areas where it is most critical. This cable also provides backward compatibility with existing 50/125 equipment and the performance headroom required to support LED and VCSEL laser light sources, and 10 Gigabit Ethernet applications.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | SC |
| Connector 2 | SC |
| Cable type | OFNR |
| Cable length | 2 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | SC |
| Connector 2 | SC |
| Cable type | OFNR |
| Cable length | 2 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Product colour | Turquoise |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
C2G 85514 fibre optic cable 2 m SC OFN...
Login for pricing
|
Bestseller
Digitus Fiber Optic Multimode Patchcor...
Login for pricing
|
Recommended
Lindy 2m LC-LC OM2 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
Hot Product
Cables Direct FB2S-LCLC-100Y fibre opt...
Login for pricing
|
New
Cables Direct FB2S-LCLC-010Y fibre opt...
Login for pricing
|
Cablenet 1m OM1 62.5/125 LC-SC Duplex...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
85514
|
DK-2533-03-4
|
46481
|
FB2S-LCLC-100Y
|
FB2S-LCLC-010Y
|
62LCSC1
|
| Manufacturer |
C2G
|
Digitus
|
Lindy
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cablenet
|
| Cable type |
OFNR
|
I-VH
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|




