We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 3m USB 2.0 A to Micro-B Cable M/M - Black
SKU
27366
- Data transfer speeds up to 480 Mbps
- Perfect replacement or spare cable
Category: USB Cables
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | 27366 |
| EAN | 0757120273660 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | In Stock |
The USB 2.0 A to Micro-B cable provides reliable connectivity for devices like smartphones, tablets and PC peripherals. This cable is ideal for charging Android phones and transmitting data at speeds up to 480 Mbps. The connections are plug and play, making it the perfect cable for travel or while on the go.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/28 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Cable length | 3 m |
| Product colour | Black |
| Certification | NDAA 889 Prop 65 REACH ROHS TSCA |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Bend radius (min) | 4.7 cm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | NDAA 889 Prop 65 REACH ROHS TSCA |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
You may also be interested in
| Product |
C2G 3m USB 2.0 A to Micro-B Cable M/M...
Login for pricing
|
Bestseller
Datalogic Data Transfer Cable USB cabl...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
Login for pricing
|
Hot Product
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
Login for pricing
|
New
Cables Direct 10m USB 2.0 Active Repea...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 5 ft Desktop SuperSpeed U...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27366
|
90A052065
|
USB3AUB50CMB
|
519779
|
USB2-REP10
|
USB3SEXT5DSK
|
| Manufacturer |
C2G
|
Datalogic
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
| Connector 2 |
Micro-USB B
|
USB A
|
Micro-USB B
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|





