We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 2m Cat5e Booted Unshielded (UTP) Network Patch Cable - Blue
SKU
83163
Category: Networking Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | 83163 |
| EAN | 0757120831631 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
Perfect for your home office or a large installation project, Enhanced Cat5E 350MHz Snagless Patch Cables from Cables To Go distribute data, voice and video. These cables handle bandwidth intensive applications up to 350MHz and meet all Cat5E TIA/EIA standards. The moulded, snag-free boot prevents unwanted cable snags during installation and provides extra strain-relief. Cables To Go 350MHz snagless patch cables are available in a variety of colours to easily colour-code your network installation.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 2 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
C2G 2m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
Login for pricing
|
Hot Product
Videk Unbooted 24 AWG Cat5e UTP RJ45 P...
Login for pricing
|
New
Videk Booted Cat6 S/FTP RJ45 to RJ45 P...
Login for pricing
|
Popular
Cables Direct B5-105G networking cable...
Login for pricing
|
Cables Direct B5ST-302R networking cab...
Login for pricing
|
Recommended
Cables Direct B6-502 networking cable...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
83163
|
1961-2R
|
2992-0.5
|
B5-105G
|
B5ST-302R
|
B6-502
|
| Manufacturer |
C2G
|
Videk
|
Videk
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
0m to 1m
|
5m to 10m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|





