We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 1.8m USB-C® to USB-A SuperSpeed USB 5Gbps Cable M/M - White
SKU
28836
Login for pricing
In Stock:
14 available
1.8m USB-C® to USB-A SuperSpeed USB 5Gbps Cable M/M - White
- Power, charge, and transfer data to and from any standard USB-C device and a USB-A device or accessory
- Data transfer speeds up to 5Gbps
- 3A charging output
- Reversible, symmetrical USB-C connector
- USB IF Certified
Category: USB Cables
| Cable length | 1.8 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 28836 |
| EAN | 0757120288367 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | In Stock |
The USB-C to A SuperSpeed USB 5Gbps Male to Male Cable is the perfect solution for connecting any standard USB-C enabled device to a USB-A device or accessory for charging and data transfer.
Ensure that a USB-C equipped laptop, smartphone, or tablet is fully charged and ready to go from the 3A charging output, while simultaneously transferring photos, music, or data at speeds up to 5Gbps.
The USB-C connector has a symmetrical design which is identical on both sides, so it does not matter if you plug it in upside-down or right-side-up. It will plug in the first time, every time while preventing damage to the connector port.
Ensure that a USB-C equipped laptop, smartphone, or tablet is fully charged and ready to go from the 3A charging output, while simultaneously transferring photos, music, or data at speeds up to 5Gbps.
The USB-C connector has a symmetrical design which is identical on both sides, so it does not matter if you plug it in upside-down or right-side-up. It will plug in the first time, every time while preventing damage to the connector port.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| AWG wire size | 30 |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | White |
| Certification | CE, 2011/65/EU RoHS2 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Cable diameter | 4.8 mm |
| Weight | 80 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 4.8 mm |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight | 80 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Certificates | |
| Certification | CE, 2011/65/EU RoHS2 |
| Other features | |
| Product colour | White |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
New
C2G 1.8m USB-C® to USB-A SuperSpeed US...
Login for pricing
|
Recommended
Zebra USB2.0 - miniUSB2.0 USB cable US...
Login for pricing
|
Hot Product
Datalogic Straight Cable - Type A USB...
Login for pricing
|
Bestseller
Siig CE-CH0312-S1 USB cable 1 m USB 2....
Login for pricing
|
Lindy 8m USB 2.0 Active Extension Pro
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 6 ft Smart UPS Replacemen...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
28836
|
P1031365-055
|
CAB-438
|
CE-CH0312-S1
|
42780
|
USBUPS06
|
| Manufacturer |
C2G
|
Zebra
|
Datalogic
|
Siig
|
Lindy
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
Mini-USB B
|
N/A
|
N/A
|
USB A
|
N/A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
N/A
|
| Product type |
N/A
|
N/A
|
USB Cable
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





