We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI M02027-005 compatible 45Wh 3 cell battery for HP Probook 430 440 450 630 640 650 G8
SKU
M02027-005-BTI
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M02027-005 compatible 45Wh 3 cell battery for HP Probook 430 440 450 630 640 650 G8
- Fully compatible with specified laptops
- Post-Sales technical support available
- Genuine OEM Parts
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| SKU | M02027-005-BTI |
|---|---|
| EAN | 5059902144591 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Origin Storage supply a full range of fully compatible replacement Batteries and Mains Adapters for all our customers' needs.
Our quality batteries and mains adapters are all tested fully to ensure 100% compatibility with each system and are manufactured to either meet or exceed the specifications of the original manufacturers products.
We can supply replacement Batteries and Mains Adapters for almost all makes and models of Dell, Compaq, HP, IBM, Toshiba, Lenovo, Sony, Fujitsu, Acer, Panasonic and many more.
Our quality batteries and mains adapters are all tested fully to ensure 100% compatibility with each system and are manufactured to either meet or exceed the specifications of the original manufacturers products.
We can supply replacement Batteries and Mains Adapters for almost all makes and models of Dell, Compaq, HP, IBM, Toshiba, Lenovo, Sony, Fujitsu, Acer, Panasonic and many more.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 3950 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 3950 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | HP |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
BTI M02027-005 compatible 45Wh 3 cell...
Login for pricing
|
Popular
BTI 58Wh 3 cell LAP1281 compatible bat...
Login for pricing
|
Recommended
BTI Replacement battery for APPLE MACB...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 96W Smart Storage Battery industri...
Login for pricing
|
BTI Compatible Battery Dell Latitude E...
Login for pricing
|
BTI Compatible Battery Dell Latitude E...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
M02027-005-BTI
|
A1281-BTI
|
A1382-BTI
|
815983-001
|
WG6RP-BTI
|
XV2VV-BTI
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
HPE
|
BTI
|
BTI
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
3000mAh to 4000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
N/A
|
2000mAh to 3000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|





