We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 63Wh 3 cell 0B200-03730100 compatible battery for ASUS ZENBOOK 14 E510MA ZENBOOK 14 E510KA-EJ033TS ZENBOOK 14 E510KA ZENBOOK 14 E410KA-EK139TS
SKU
C31N1914-BTI
Login for pricing
In Stock:
1 available
63Wh 3 cell 0B200-03730100 compatible battery for ASUS ZENBOOK 14 E510MA ZENBOOK 14 E510KA-EJ033TS ZENBOOK 14 E510KA ZENBOOK 14 E410KA-EK139TS
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | ASUS |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | C31N1914-BTI |
| EAN | 0886734891370 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 5430 mAh |
| Battery voltage | 11.61 V |
| Battery capacity | 63 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 5430 mAh |
| Battery voltage | 11.61 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 63 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Dell |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
BTI 63Wh 3 cell 0B200-03730100 compati...
Login for pricing
|
Popular
BTI 58Wh 3 cell LAP1281 compatible bat...
Login for pricing
|
Hot Product
BTI Replacement battery for APPLE MACB...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 96W Smart Storage Battery industri...
Login for pricing
|
Recommended
Origin Storage DELL Main Battery Pack...
Login for pricing
|
BTI Compatible Battery Dell Latitude E...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C31N1914-BTI
|
A1281-BTI
|
A1382-BTI
|
815983-001
|
X49C1
|
XV2VV-BTI
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
HPE
|
DELL
|
BTI
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
N/A
|
7000mAh to 8000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|





