We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Blackmagic Design Mini Recorder HD video capturing device Internal PCIe
SKU
BDLKMINIREC3G
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1 x 10-bit SD/HD switchable, 1 x HDMI 2.0 type A connector, 8 channels embedded in SD/HD, 270Mb, 1.5G, 3G, PCI Express
Category: Video Capturing Devices
| Product colour | Green |
|---|---|
| SKU | BDLKMINIREC3G |
| EAN | 9338716007923 |
| Manufacturer | Blackmagic Design |
| Availability | Out of Stock |
Get broadcast quality HDMI and SDI video capture for your PCIe computer! DeckLink Mini Recorder HD features 3G-SDI and HDMI 2.0 for recording SD and HD formats up to 1080p60 and 2Kp60 DCI! You get a broadcast quality capture card that’s compatible with virtually all SD and HD equipment and popular video software such as DaVinci Resolve and more!
| Performance | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Host interface | PCIe |
| Video capture resolution (max) | 2560 x 1440 pixels |
| Product colour | Green |
| Technical details | |
| Internal | Yes |
| Host interface | PCIe |
| Video capture resolution (max) | 2560 x 1440 pixels |
| Product colour | Green |
| Video | |
| Analog signal format system | NTSC, PAL |
| Supported video modes | 720p, 1080i, 1080p |
| Video codecs | AVC-Intra, AVCHD, Canon XF MPEG2, Digital SLR, DV-NTSC, DV-PAL, DVCPRO50, DVCPROHD, DPX, HDV, HEVC, XDCAM EX, XDCAM HD, XDCAM HD422, DNxHR & DNxHD, Apple ProRes 4444, Apple ProRes |
| Audio | |
| Sample rate | 48 kHz |
| Audio support | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDMI in | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| BNC ports quantity | 1 |
| USB port | No |
| Power | |
| Power consumption | 3 W |
| Software | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 92 mm |
| Weight | 56 g |
You may also be interested in
| Product |
New
Blackmagic Design Mini Recorder HD vid...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com PCIe HDMI Capture Card -...
Login for pricing
|
Elgato Game Capture Neo video capturin...
Login for pricing
|
Hot Product
Elgato Game Capture 4K S video capturi...
Login for pricing
|
Popular
Blackmagic Design DeckLink Mini Monito...
Login for pricing
|
Bestseller
j5create JVA14-N 4K Game Capture Station
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BDLKMINIREC3G
|
PEXHDCAP4K
|
10GBI9901
|
10GBR9901
|
BDLKMINIMON4K
|
JVA14-N
|
| Manufacturer |
Blackmagic Design
|
StarTech.com
|
Elgato
|
Elgato
|
Blackmagic Design
|
j5create
|
| Product colour |
Green
|
N/A
|
White
|
Black
|
N/A
|
Black
|





