We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech BT8590 3.05 m (120")
SKU
BT8590/BS
- Designed for extra-large screens
- Non-marking locking / braked castors included
- Collar compatible accessories such as shelves (available separately)
- can be fitted directly to the columns
- Interface arms include levelling screws to adjust the height of the screen
- can be fitted directly to the column
- Integrated cable management for a smart installation
- Safety screws help prevent unauthorised removal of screen
- Dual colour options available for a modern, contemporary look
- Simple ‘hook-on’ screen installation with all mounting hardware included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 120 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 130 kg |
| SKU | BT8590/BS |
| EAN | 5019318307133 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
As part of B-Tech’s Designer Trolley range, the BT8590 is a high-end mobile mounting solution ideal for extra large screens such as the LG 110" UM5J Signage Display. Available in a choice of black, silver and white, the BT8590 has a modern, contemporary look with integrated cable management that keeps the finished installation looking neat and tidy. Non-marking 4" braked castors allow the trolley to be re-located easily and safely without marking or scuffing floor surfaces and safety screws help prevent the easy removal of the screen. AV components such as shelves can be accessorised to the trolley by fitting directly to the column or rail.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 182.9 cm (72") |
| Maximum weight capacity | 130 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum VESA mount | 1600 x 800 mm |
| Maximum screen size | 3.05 m (120") |
| Technical details | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Mounting | Freestanding |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
B-Tech BT8590 3.05 m (120")
Login for pricing
|
Conen Mounts Motorized mobile height a...
Login for pricing
|
Multibrackets M Ceiling Mount Pro MBC4...
Login for pricing
|
Popular
Chief XL Electric Height Adjust Cart
Login for pricing
|
Recommended
Steelcase STPM2FLRMT85 signage display...
Login for pricing
|
Bestseller
Heckler Design H730-BG signage display...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BT8590/BS
|
SCETTACR35BK
|
7350073733514
|
XPD1U-UK
|
STPM2FLRMT85
|
H730-BG
|
| Manufacturer |
B-Tech
|
Conen Mounts
|
MULTIBRACKETS
|
Chief
|
STEELCASE
|
Heckler Design
|
| Mounting type |
Floor
|
Floor
|
Ceiling
|
Floor
|
Floor
|
Floor
|





