We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Avery L4773-20 self-adhesive label Rounded rectangle Permanent White 480 pc(s)
SKU
L4773-20
Category: Self-Adhesive Labels
| SKU | L4773-20 |
|---|---|
| EAN | 5014702105357 |
| Manufacturer | Avery |
| Availability | Out of Stock |
Durable polyester labels for outdoor, industrial and warehouse use. Waterproof, weatherproof and resistant to oil, detergent and grease. Stick to metal, glass, plastic and wood.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Luminous | Yes |
| Shape | Rounded rectangle |
| Finish type | Matte |
| Labels per sheet | 20 pc(s) |
| Material | Polyester |
| Format | DIN A4 |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Polyester |
| Features | |
|---|---|
| Luminous | Yes |
| Shape | Rounded rectangle |
| Finish type | Matte |
| Labels per sheet | 20 pc(s) |
| Print technology | Laser |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -20 - 80 °C |
| Weatherproof | Yes |
| Adhesive type | Permanent |
| Tear-proof | Yes |
| Dirt-resistant | Yes |
| Material | Polyester |
| Format | DIN A4 |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 63.5 mm |
| Height | 33.9 mm |
| Packaging content | |
| Labels per pack | 480 pc(s) |
| Packaging data | |
| Labels per sheet | 20 pc(s) |
| Labels per pack | 480 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Avery L4773-20 self-adhesive label Rou...
Login for pricing
|
New
Avery QuickPEEL self-adhesive label Wh...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 2133400 DirectLabel-etikettes yel...
Login for pricing
|
Hot Product
Seiko Instruments SLP-SRL self-adhesiv...
Login for pricing
|
Recommended
Avery 3483 self-adhesive label Rectang...
Login for pricing
|
Post-It 654-1T self-adhesive label Yel...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
L4773-20
|
LR7160-100
|
2133400
|
SLP-SRL
|
3483
|
7100172245
|
| Manufacturer |
Avery
|
Avery
|
DYMO
|
Seiko Instruments
|
Avery
|
Post-It
|





