We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS GS-BE7200 wireless router 2.5 Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) White, Black
SKU
90IG0AC0-MO9C00
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
WiFi 7, 2.4/5GHz, 2.0GHz quad-core processor, 128MB Flash DDR4, 1GB RAM, 750g, white
- Dual-band WiFi 7 throughput of up to 7200Mbps with MLO and 4K-QAM
- 12.5G wired capacity with four 2.5G LAN ports and one 2.5G WAN port
- Six internal antennas and boosted 5GHz range, delivering up to 15% better throughput at long distances than standard 5GHz 4T4R routers
- ROG-exclusive Gaming Network with Adaptive QoE prioritizes game traffic in real time, keeping gameplay smooth and lag-free—even under heavy network load
- Easy IoT device and VPN subnetwork setup, parental controls, and instant connections with Smart Home Master
- Advanced triple-level network security with AiProtection and pre-installed VPN support
- WiFi 7-enhanced AiMesh enables a secure and extendable network for compatible ASUS routers
Category: Wireless Routers
| SKU | 90IG0AC0-MO9C00 |
|---|---|
| EAN | 4711636085052 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
ROG Strix GS-BE7200 Dual-band WiFi 7 (802.11be) Gaming Router, supports 4096-QAM, up to 7.2 Gbps, dual gaming ports, enhanced 5GHz long-range antennas, Gaming Network, Smart Home Master, AiProtection, and comprehensive VPN features
ROG Strix GS-BE7200
POWER YOUR VICTORY
The ROG Strix GS-BE7200 is a premium WiFi 7 gaming router delivering up to 7200Mbps with dual-band Multi-Link Operation, 160MHz channels, and advanced 4K-QAM for fast, stable, low-latency online gameplay. Its advanced 5GHz 5T5R five-antenna design improves signal throughput by up to 15% for extended coverage, while two dedicated 2.5G Ethernet gaming ports prioritize wired gaming traffic for smoother, more responsive play.
ROG Strix GS-BE7200
POWER YOUR VICTORY
The ROG Strix GS-BE7200 is a premium WiFi 7 gaming router delivering up to 7200Mbps with dual-band Multi-Link Operation, 160MHz channels, and advanced 4K-QAM for fast, stable, low-latency online gameplay. Its advanced 5GHz 5T5R five-antenna design improves signal throughput by up to 15% for extended coverage, while two dedicated 2.5G Ethernet gaming ports prioritize wired gaming traffic for smoother, more responsive play.
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| DSL features | |
| DSL WAN | No |
| Mobile network | |
| SIM card slot | No |
| Network | |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| VPN support | Instant Guard VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard VPN Fusion |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| VPN server | Yes |
| PPPoE/PPTP/L2TP pass-through | Yes |
| Security | |
| VPN support | Instant Guard VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard VPN Fusion |
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA3-Personal, WPA3-Enterprise, WPS, SSH |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| NAT functionality | NAT Passthrough : NAT Passthrough : NAT Passthrough : PPTP Pass-Through NAT Passthrough : L2TP Pass-Through NAT Passthrough : IPSec Pass-Through NAT Passthrough : RTSP Pass-Through NAT Passthrough : H.323 Pass-Through NAT Passthrough : SIP Pass-Through NAT Passthrough : PPPoE Relay |
| Guest access | Yes |
| Firewall | Yes |
| Parental control | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Performance | |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 273 mm |
| Package weight | 1.39 kg |
| Package height | 95 mm |
| Package depth | 241 mm |
| Width | 182.3 mm |
| Weight | 750 g |
| Height | 207 mm |
| Depth | 80 mm |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | DC |
| Warranty card | Yes |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
|---|---|
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN data transfer rate (max) | 7200 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1376 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 5764 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ports & interfaces | |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack | Yes |
| Management features | |
| WPS push button | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Bandwidth control | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Traffic statistics | Yes |
| Protocols | |
| DHCP server | Yes |
| Design | |
| Product type | Tabletop router |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | WAN, WLAN, System |
| Product colour | White, Black |
| Other features | |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Antenna | |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 6 |
| Features | |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2.5 A |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 273 mm |
| Package weight | 1.39 kg |
| Package type | Box |
| Package height | 95 mm |
| Package depth | 241 mm |
| Cables included | DC |
| Warranty card | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |