We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Apple MH024ZM/A mobile phone case 16.5 cm (6.5") Cover Light Blue
SKU
MH024ZM/A
Category: Mobile Phone Cases
| SKU | MH024ZM/A |
|---|---|
| EAN | 0195950751406 |
| Manufacturer | Apple |
| Availability | In Stock |
The slim and lightweight Bumper is made from reinforced polycarbonate for added edge protection. A new button design provides a precise, crisp click feel and responsive feedback. The Bumper beautifully frames iPhone Air, highlighting its incredibly thin design.
The Bumper works seamlessly with Camera Control to recognise precise finger movements like clicks and slides.
Designed to securely attach to the Crossbody Strap, the Bumper features two connection points, allowing you to conveniently wear your iPhone Air hands‑free.
The Bumper works seamlessly with Camera Control to recognise precise finger movements like clicks and slides.
Designed to securely attach to the Crossbody Strap, the Bumper features two connection points, allowing you to conveniently wear your iPhone Air hands‑free.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Light Blue |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone Air |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Light Blue |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone Air |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Built-in battery | No |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 13.3 mm |
| Package depth | 92.2 mm |
| Package height | 190.2 mm |
| Package weight | 80 g |
| Packaging data | |
| Package width | 13.3 mm |
| Package depth | 92.2 mm |
| Package height | 190.2 mm |
| Package weight | 80 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Apple MH024ZM/A mobile phone case 16.5...
Login for pricing
|
Popular
Panasonic FZ-VSTN12U mobile phone case...
Login for pricing
|
Bestseller
Mobilis ARM BAND 4-6IN . mobile phone...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
Login for pricing
|
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
Login for pricing
|
New
dbramante1928 Lynge - iPhone 12/12 Pro...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MH024ZM/A
|
FZ-VSTN12U
|
030003
|
77-56603
|
77-65401
|
LY61GTBL1180
|
| Manufacturer |
Apple
|
Panasonic
|
Mobilis
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
| Material |
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Leather
|
| Product colour |
Light blue
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Panasonic
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Holster case
|
Armband case
|
Cover case
|
Cover case
|
Wallet case
|





