We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 18U, Black, 925H x 600W x 900D mm
SKU
AR3006
Login for pricing
In Stock:
1 available
NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 18U, Black, 925H x 600W x 900D mm
Category: Rack Cabinets
| Maximum weight capacity | 409 kg |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 18U |
| SKU | AR3006 |
| EAN | 0731304347651 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
An industry standard rack with the most standard features for speed of deployment and installation. Ready for low to medium density edge computing. Shorter height allows for deployment underneath cabinets, desks, in remote office branch office spaces for a secure and discrete solution for IT devices.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Key lock | Yes |
| Rack capacity | 18U |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Front door key lock | Yes |
| Type | Freestanding rack |
| Side panels included | Yes |
| Maximum weight capacity | 409 kg |
| Product colour | Black |
| Certification | UL 2416, UL 60950-1, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 995 mm |
| Package width | 750 mm |
| Package height | 1060 mm |
| Package weight | 86 kg |
| Mounting depth (max) | 75.6 cm |
| Mounting depth (min) | 19.1 cm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 900 mm |
| Height | 925 mm |
| Weight | 67.1 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 409 kg |
| Packaging data | |
| Package depth | 995 mm |
| Package width | 750 mm |
| Package height | 1060 mm |
| Package weight | 86 kg |
| Technical details | |
| Package width | 750 mm |
| Package height | 1060 mm |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Side panels included | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 260.95 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 18U |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | UL 2416, UL 60950-1, REACH |
| Packaging content | |
| Side panels included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
You may also be interested in
| Product |
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosu...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 4-Post 25U Server Rack Ca...
Login for pricing
|
StarTech.com 4-Post 25U Server Rack Ca...
Login for pricing
|
Recommended
APC NetShelter 6U Low-Profile Wallmoun...
Login for pricing
|
Hot Product
APC Easy Rack, 24U, Black, With Roof,...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 4-Post 32U Server Rack Ca...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AR3006
|
RK2536BKF
|
RK2537BKM
|
AR106VI
|
ER6402
|
RK3236BKF
|
| Manufacturer |
APC
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
APC
|
APC
|
StarTech.com
|
| Type |
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Wall mounted rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
| Rack capacity |
18U
|
25U
|
25U
|
6U
|
24U
|
32U
|





