We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC NetShelter SX 48U 750mm Wide x 1070mm Deep Enclosure Freestanding rack Black
SKU
AR3157
Category: Rack Cabinets
| Maximum weight capacity | 1704 kg |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 48U |
| SKU | AR3157 |
| EAN | 0731304236368 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | In Stock |
Tall and wide enclosure with 48U spaces for additional equipment and increased cable management options for high density server and networking applications.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 48U |
| Maximum weight capacity (rolling) | 1022 kg |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 1704 kg |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 184.1 kg |
| Mounting depth (max) | 91.5 cm |
| Mounting depth (min) | 26.2 cm |
| Width | 750 mm |
| Depth | 1070 mm |
| Height | 2258 mm |
| Weight | 169.1 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 1704 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 184.1 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 895 x 1219 x 2400 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Dimensions (WxDxH) | 750 x 1070 x 2258 mm |
| Static load | 1704 |
| Dynamic load | 1022 |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 558.58 |
| Rack capacity | 48U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 895 x 1219 x 2400 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 750 x 1070 x 2258 mm |
| Static load | 1704 |
| Dynamic load | 1022 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
APC NetShelter SX 48U 750mm Wide x 107...
Login for pricing
|
Hot Product
APC Netshelter SX Gen2 AR3350B2 - 42U,...
Login for pricing
|
Bestseller
APC Netshelter SX Gen2 AR3300B2 - 42U,...
Login for pricing
|
Epson ELPCS01 19U Floor mounted rack B...
Login for pricing
|
Recommended
APC Easy Rack, 48U, Black, With Roof,...
Login for pricing
|
APC NetShelter SX Server Rack Gen 2, 4...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AR3157
|
AR3350B2
|
AR3300B2
|
V12HB45041
|
ER8822
|
AR3180B2
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
APC
|
Epson
|
APC
|
APC
|
| Type |
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Floor mounted rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
| Rack capacity |
48U
|
42U
|
42U
|
19U
|
48U
|
42U
|





