We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Allied Telesis AT-MC101XL network media converter 100 Mbit/s
SKU
AT-MC101XL-60
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
100BaseTX to 100BaseFX/ST (MM) (2km) Media Converter
Category: Network Media Converters
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
|---|---|
| SKU | AT-MC101XL-60 |
| EAN | 0767035191737 |
| Manufacturer | Allied Telesis |
| Availability | Out of Stock |
Ethernet media converter enable service providers to use fiber cabling to extend the size of UTP networks. Supporting ST fiber connector, this converter can be used to extend networks with up to 2km of fiber.
| Network | |
|---|---|
| Cabling technology | 100Base-TX UTP, 100Base-FX F |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Performance | |
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| Features | |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 6 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 294 g |
| Dimensions (WxDxH) | 104.6 x 95.25 x 25.4 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| I/O ports | 1x RJ-45 (MDI/MDI-X) 1x ST 100Base-FX |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Design | |
| Safety | UL-Cul, CSA/CSA, NRTL, TUV, CE |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q |
| Certificates | |
| Safety | UL-Cul, CSA/CSA, NRTL, TUV, CE |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Cabling technology | 100Base-TX UTP, 100Base-FX F |
| Power requirements | 100-240 VAC, 50-60Hz |
| Interface | Fast Ethernet |
| Full duplex | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 104.6 x 95.25 x 25.4 mm |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q |
| I/O ports | 1x RJ-45 (MDI/MDI-X) 1x ST 100Base-FX |
| Electromagnetic emissions | FCC Class A |
You may also be interested in
| Product |
Allied Telesis AT-MC101XL network medi...
Login for pricing
|
Popular
Veracity VHW-HWPS-B network media conv...
Login for pricing
|
Hot Product
Cisco 100BASE-X SFP GLC-FE-100FX netwo...
Login for pricing
|
New
Cisco MGBLX1 SFP Transceiver | Gigabit...
Login for pricing
|
Bestseller
Cisco 100BASE-FX SFP network media con...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com Gigabit Ethernet Multi Mo...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AT-MC101XL-60
|
VHW-HWPS-B
|
GLC-FE-100FX=
|
MGBLX1
|
GLC-FE-100FX-RGD=
|
ET91000SC2
|
| Manufacturer |
Allied Telesis
|
Veracity
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
StarTech.com
|
| Internal |
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|





