We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-7FCAT6A-RD networking cable Red 2.13 m Cat6a U/UTP (UTP)
SKU
ADD-7FCAT6A-RD
Category: Networking Cables
| Cable length | 2.13 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | ADD-7FCAT6A-RD |
| EAN | 0821456737971 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | In Stock |
This is a 2.13m (7.0ft) RJ-45 (male) to RJ-45 (male) red Cat6A UTP PVC-rated patch straight cable that is used for high speed data transfer. Our patch cables are 100% compliant for all of your networking needs and are guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 2.13 m |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 2.13 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
AddOn Networks ADD-7FCAT6A-RD networki...
Login for pricing
|
New
Videk Enhanced Cat5e Booted UTP RJ45 t...
Login for pricing
|
Popular
Videk Unbooted 24 AWG Cat5e UTP RJ45 P...
Login for pricing
|
Hot Product
Videk Booted Cat5e STP RJ45 to RJ45 Pa...
Login for pricing
|
Videk Cat.6 UTP RJ45 Plug to Socket Ex...
Login for pricing
|
Bestseller
Videk Booted Cat6 S/FTP RJ45 to RJ45 P...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ADD-7FCAT6A-RD
|
2965-8Y
|
1961-8BK
|
1962-5G
|
1966-3
|
2992-2
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
| Cable length |
1m to 3m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|
N/A
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat5e
|
Cat5e
|
N/A
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|





