We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer Nitro Gaming Urban 15.6" Backpack
SKU
GP.BAG11.02E
- Suitable for Notebook up to 15.6"
- Waterproof and durable outer material
- Slim and lightweight design
- Cushioned back panel with air flow design
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Acer |
|---|---|
| Maximum screen size | 15.6 " |
| Material | Polyester |
| Case type | Backpack |
| SKU | GP.BAG11.02E |
| EAN | 5715328283879 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | In Stock |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Width | 120 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 310 mm |
| Depth | 450 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black, Red |
| Case type | Backpack |
| Protection features | Water repellent |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Brand compatibility | Acer |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Backpack |
| Protection features | Water repellent |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Brand compatibility | Acer |
| Technical details | |
| Protection features | Water repellent |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Backpack |
You may also be interested in
| Product |
Acer Nitro Gaming Urban 15.6" Bac...
Login for pricing
|
Hot Product
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
Login for pricing
|
Popular
Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6...
Login for pricing
|
Bestseller
Targus TBB013EU laptop case 39.6 cm (1...
Login for pricing
|
Recommended
DICOTA D31008 laptop case 39.6 cm (15....
Login for pricing
|
Port Designs COURCHEVEL 39.6 cm (15.6&...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GP.BAG11.02E
|
TBR003EU
|
TSB238EU
|
TBB013EU
|
D31008
|
160514
|
| Manufacturer |
Acer
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Dicota
|
Port Designs
|
| Material |
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
Nylon
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
| Brand compatibility |
Acer
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Trolley case
|
N/A
|
Backpack
|
Backpack
|
Briefcase
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|





