We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ZeeVee Z4KSFP10G31-10K network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+ 1310 nm
- AV over IP
- 10 Gbps - Uncompressed 4K - SDVOE
| SKU | Z4KSFP10G31-10K |
|---|---|
| EAN | 0812254010861 |
| Manufacturer | ZeeVee |
| Availability | Out of Stock |
ZyPer4K Fiber Optic Transceiver SFP+ 10Gbps 1310nm SMF 10km
10Gb/s SFP+ transceivers are designed for use in 10-Gigabit Ethernet links overSingle Mode fiber. They are compliant with SFF-8431 SFF-8432 IEEE 802.3ae 10GBASE-LR/LW and 10G Fibre Channel 1200-SM-LL-L. Digital diagnostics functions are available via a 2-wire serial interface.
The transceiver is a “limiting module” i.e. it employs a limiting receiver. Host board designers using an EDC PHY IC should follow the IC manufacturer's recommended settings for interoperating the host-board EDC PHY with a limiting receiver SFP+ module. The optical transceivers are compliant per the RoHS Directive 2011/65/EU.
Features:
• Hot-pluggable SFP+ footprint
• Supports 9.95 to 10.5 Gb/s bit rates
• Power dissipation < 1W
• RoHS-6 compliant (lead-free)
• Industrial temperature range - 40?C to 85?C
• Single 3.3V power supply
• Maximum link length of 10km
• Uncooled 1310nm DFB laser
• Receiver limiting electrical interface
• Duplex LC connector
• Built-in digital diagnostic functions
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Product colour | Silver |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |