We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra ZIPRT3016340 printer label White
SKU
ZIPRT3016340
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Label, Paper, 76 x 25mm, Direct Thermal, Z-Select 2000D, Permanent Adhesive, 76mm Core, RFID, 3950/Roll, 1/Box
Category: Printer Labels
| SKU | ZIPRT3016340 |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
General Purpose RFID Labels - 3" Core, 8" OD
Suitable for most non-metallic surfaces, such as plastics and corrugated boxes.
Zebra’s RFID labels have been tested and optimised to work with Zebra’s RFID printers and readers. We always recommend testing in application.
Suitable for most non-metallic surfaces, such as plastics and corrugated boxes.
Zebra’s RFID labels have been tested and optimised to work with Zebra’s RFID printers and readers. We always recommend testing in application.
| Features | |
|---|---|
| Adhesive type | Permanent |
| Print technology | Direct thermal |
| Material | Paper |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 7.6 cm |
| Label height | 2.5 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Package weight | 1.33 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.33 kg |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 3950 pc(s) |
| Labels per pack | 3950 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Labels per pack | 3950 pc(s) |
| Print technology | |
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |