We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra ZIPRD3016341 printer label White
SKU
ZIPRD3016341
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Label, Paper, 76 x 25mm, Direct Thermal, Z-Select 2000D, Permanent Adhesive, 76mm Core, RFID, 1000/Roll, 2/Box
Category: Printer Labels
| SKU | ZIPRD3016341 |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
General Purpose RFID Labels - 3" Core, 5" OD
Suitable for most non-metallic surfaces, such as plastics and corrugated boxes.
Zebra’s RFID labels have been tested and optimised to work with Zebra’s RFID printers and readers. We always recommend testing in application.
Suitable for most non-metallic surfaces, such as plastics and corrugated boxes.
Zebra’s RFID labels have been tested and optimised to work with Zebra’s RFID printers and readers. We always recommend testing in application.
| Features | |
|---|---|
| Adhesive type | Permanent |
| Print technology | Direct thermal |
| Material | Paper |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 7.6 cm |
| Label height | 2.5 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 2 |
| Labels per roll | 1000 pc(s) |
| Labels per pack | 2000 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Labels per pack | 2000 pc(s) |
| Print technology | |
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |