We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra ZIPRD3014479 printer label White
SKU
ZIPRD3014479
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Label, Paper, 102 X 152m, Thermal Transfer, 76mm Core, RFID, 200/Roll, 2/Box
Category: Printer Labels
| SKU | ZIPRD3014479 |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Advanced RFID Labels - 3" Core, 5" OD
Suitable for use in similar applications to the general purpose labels, but provide a higher level of read-performance particularly on challenging materials such as glass or some plastics.
Zebra’s RFID labels have been tested and optimised to work with Zebra’s RFID printers and readers. We always recommend testing in application
Suitable for use in similar applications to the general purpose labels, but provide a higher level of read-performance particularly on challenging materials such as glass or some plastics.
Zebra’s RFID labels have been tested and optimised to work with Zebra’s RFID printers and readers. We always recommend testing in application
| Features | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Paper |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 10.2 cm |
| Label height | 15.2 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Package weight | 980 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 980 g |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 2 |
| Labels per roll | 200 pc(s) |
| Labels per pack | 400 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Labels per pack | 400 pc(s) |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |