We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhesive printer label
SKU
ZIPSHIPKIT-B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ZipShip KitB ZEBRA Etiqueta 102x102mm + Ribbon 110mm Cera
Category: Printer Labels
| SKU | ZIPSHIPKIT-B |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Exceptionally Consistent, Consistently Exceptional
Printing supplies can impact everything from printhead lifespan to operational efficiency. That's why we produce our own line of thermal printing supplies to ensure consistent, optimized performance in Zebra printers.
Printing supplies can impact everything from printhead lifespan to operational efficiency. That's why we produce our own line of thermal printing supplies to ensure consistent, optimized performance in Zebra printers.
| Features | |
|---|---|
| Finish type | Matte |
| Shape | Square |
| Format | Roll |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Type | Die-cut label |
| Brand compatibility | Zebra |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA), Latex |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 10.2 cm |
| Label height | 10.2 cm |
| Maximum roll diameter | 20 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 3 |
| Ribbon included | Yes |
| Labels per roll | 1432 pc(s) |
| Labels per pack | 4296 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Labels per pack | 4296 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA), Latex |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |