We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra TC57 handheld mobile computer 12.7 cm (5") 1280 x 720 pixels Touchscreen 249 g Black, Silver
SKU
KT-TC57X-A6-PYMT
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
TC57 Kit Prem WWAN, NFC, 5", Upgradeable to Android 14, 4GB/32GB Flash, 2D SE4710, 4150mAh
Category: Handheld Mobile Computers
| Display | 5" 1280 x 720 pixels |
|---|---|
| Processor | Snapdragon |
| WiFi | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| SKU | KT-TC57X-A6-PYMT |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
The TC52/TC57 Touch Computers build on the highly successful TC51/TC56, adding a new platform and new capabilities to deliver the ultimate in enterprise-class touch computing. You get the ultimate user experience — the simplicity of Android with all the business features workers need to maximize productivity and minimize process cycle times. You get the ultimate technology advancements on a cutting edge platform, maximizing the benefits of mobility today, with the future proofing you need to serve your business tomorrow. You get the ultimate collection of value-add apps, Mobility DNA™, with four new complimentary solutions that deliver unparalleled functionality — including the best possible WiFi performance, centralized control of the device update process, control over access to Google Mobile Services (GMS) and more. And optional Visibility Services offer the ultimate in device management capabilities to maximize device value.
The ultimate user experience
Android for instant familiarity
Your workers already know how to use an Android device, virtually eliminating training time and adoption curves. And you can deliver the highly-graphic interactive apps today’s workers expect.
Advanced touchscreen technology
Give your workers touchscreen simplicity. The 5 in. display offers plenty of real estate for graphics-intensive intuitive applications.
The easy, familiar and flexible multi-touch operation works even when wet, with a gloved finger or a stylus. And with best-in-class outdoor readability, the screen is easy to read, even in bright sunlight.
Easily capture it all — barcodes, labels and documents
Advanced scanning technology and PRZM Intelligent Imaging deliver lightning fast capture of printed and electronic 1D and 2D barcodes, including Digimarc — regardless of condition. The expanded working range and wide field of view allow workers to scan barcodes nearer and farther away, while omnidirectional scanning delivers true point and shoot performance — no need to ever align the device with the barcode. Need to capture multiple barcodes on a single label or data on a form, such as checkboxes, text fields, signatures and more? You can do it all with the press of a single button with Zebra’s SimulScan, a no-cost pre-installed Mobility DNA application.
Full shift power your workers can count on
The PowerPrecision+ high capacity battery delivers an impressive 14 hours of power1 — plenty for the longest shift. With Warm Swap mode, swapping batteries is fast and easy — there’s no need to turn off the device or close active apps. And with fast charging, batteries are fully charged and ready to go in record time.
Active Edge™ Touch Zone for One-touch Feature Access
Your users can easily create unique dedicated soft keys on either side of the display to access their most frequently used device features and applications with single touch simplicity — from the scanner, camera and line-of-business applications to push-to-talk and text messaging.
The ultimate user experience
Android for instant familiarity
Your workers already know how to use an Android device, virtually eliminating training time and adoption curves. And you can deliver the highly-graphic interactive apps today’s workers expect.
Advanced touchscreen technology
Give your workers touchscreen simplicity. The 5 in. display offers plenty of real estate for graphics-intensive intuitive applications.
The easy, familiar and flexible multi-touch operation works even when wet, with a gloved finger or a stylus. And with best-in-class outdoor readability, the screen is easy to read, even in bright sunlight.
Easily capture it all — barcodes, labels and documents
Advanced scanning technology and PRZM Intelligent Imaging deliver lightning fast capture of printed and electronic 1D and 2D barcodes, including Digimarc — regardless of condition. The expanded working range and wide field of view allow workers to scan barcodes nearer and farther away, while omnidirectional scanning delivers true point and shoot performance — no need to ever align the device with the barcode. Need to capture multiple barcodes on a single label or data on a form, such as checkboxes, text fields, signatures and more? You can do it all with the press of a single button with Zebra’s SimulScan, a no-cost pre-installed Mobility DNA application.
Full shift power your workers can count on
The PowerPrecision+ high capacity battery delivers an impressive 14 hours of power1 — plenty for the longest shift. With Warm Swap mode, swapping batteries is fast and easy — there’s no need to turn off the device or close active apps. And with fast charging, batteries are fully charged and ready to go in record time.
Active Edge™ Touch Zone for One-touch Feature Access
Your users can easily create unique dedicated soft keys on either side of the display to access their most frequently used device features and applications with single touch simplicity — from the scanner, camera and line-of-business applications to push-to-talk and text messaging.
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Touch technology | Dual-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1280 x 720 pixels |
| Display diagonal | 12.7 cm (5") |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Flash memory | 32 GB |
| Processor | |
| Processor frequency | 2.45 GHz |
| Built-in processor | Yes |
| Processor family | Snapdragon |
| Number of cores | 8 |
| Processor model | 660 |
| Network | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WCDMA bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| Security algorithms | AES, EAP-TLS, EAP-TTLS, TKIP, WMM, WPA, WPA-Enterprise, WPA2, WPA2-Enterprise, WPA3, WPA3-Enterprise |
| GSM bands supported | 850,900,1800,1900 MHz |
| Data network | 4G |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| GPS Performance | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| Camera | |
| Auto focus | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Barcode reader | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Phone function | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| Google Mobile Services (GMS) supported | Yes |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensors | |
|---|---|
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Magnetometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Pressure sensor | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Android |
| Power | |
| Battery capacity | 4150 mAh |
| Fast charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18.6 mm |
| Depth | 75.5 mm |
| Height | 155 mm |
| Weight | 249 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Security algorithms | AES, EAP-TLS, EAP-TTLS, TKIP, WMM, WPA, WPA-Enterprise, WPA2, WPA2-Enterprise, WPA3, WPA3-Enterprise |
| Wi-Fi | Yes |
| Data transmission | |
| Data network | 4G |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Technical details | |
| Barcode reader | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Phone function | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| Google Mobile Services (GMS) supported | Yes |
| Scanner type | 1D/2D |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection (contact) | 8 kV |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection (air) | 15 kV |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |