We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra ST5501-SR01000SSEU RFID reader RJ-45/USB White
SKU
ST5501-SR01000SSEU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ST5500 Smart Sensing GateKeeper RFID Wall Mounted Transition Reader - EU Version
Category: RFID Readers
| SKU | ST5501-SR01000SSEU |
|---|---|
| EAN | 8596375250000 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
When inventory moves through receiving, entry/exit points, or any transition point within your facility, you need to know which direction it is traveling to understand where it is headed. The Zebra ST5500 Transition Reader reaches beyond simple presence detection to collect the data required to determine whether items are entering or leaving an area. With flexible options that enable you to install this sensor on a wall or suspend it from the ceiling, easily deploy the Zebra ST5500 Transition Reader in virtually any environment.
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | RJ-45/USB |
| Product colour | White |
| Power | |
| Battery type | Not available |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 149.9 mm |
| Depth | 195.6 mm |
| Height | 43.2 mm |
| Weight | 10.4 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |