We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra L10 XSlate Intel® Core™ i5 128 GB 25.6 cm (10.1") 8 GB Windows 10 Pro Black
SKU
RSL10-LSV2X1O4S0X0X0
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
10.1" 2K resolution display WUXGA 1920 x 1200 (16:10), Micro-SDXC, Camera, 10.1" Display, Windows 10, Wi-Fi (802.11), Bluetooth
Category: Tablets
| Display | 10.1" |
|---|---|
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Memory | 8GB |
| SKU | RSL10-LSV2X1O4S0X0X0 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
The Zebra XSLATE L10 Rugged Tablet offers a variety of tablet configurations and a shared accessory ecosystem that sets a new standard in office, vehicle and field-based computing. Whether your mobile workers prefer a slate tablet (XSLATE L10), a tablet with a rigid-handle and built-in barcode reader option (XPAD L10), or a 2-in-1 laptop/tablet with a full-featured keyboard (XBOOK L10), the functional flexibility of the Zebra L10 ensures that your workers have the right computing tool for their job. The 4G LTE card (optional with Windows) will give you an even greater boost if you need it, providing much faster download and upload speeds than previous generations. A hot swappable battery is standard, but this tablet will stay powered for over 24 hours with the extended-life, accessory battery. The L10 combines latest-generation NFC, Bluetooth, 802.11ac Wi-Fi, GPS and 4G LTE mobile broadband technologies to provide uninterrupted connectivity. It is rated for a 6 ft. drop and is subjected to a raft of MIL-STD-810G tests. It maintains its IP65 rating even with the port doors open. It can be used in cold storage, blowing dust, or driving rain. With daylight or sunlight viewable reinforced glass displays and an active digitizer option, your screen will be easy to read wherever you use it. Plus, the optional 5 pass-through antennas means it's ideal for mounting in vehicles of all types.
| Display | |
|---|---|
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| HD type | WUXGA |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor model | i5-8250U |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 37.5 GB/s |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSDXC |
| SSD interface | PCI Express |
| Graphics | |
| Graphics card family | Intel |
| Graphics card | UHD Graphics 620 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Audio system | High Definition (HD) |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Network | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Device type | Tablet PC |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black |
| Fingerprint reader | Yes |
| Performance | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Device type | Tablet PC |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compliance certificates | RoHS |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Software | |
| Platform | Windows |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power | |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Endurance | |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 195.2 mm |
| Depth | 22 mm |
| Height | 280.8 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 3 - 95% |
| Other features | |
| Processor manufacturer | Intel |
| SSD interface | PCI Express |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |