We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 8000T White Self-adhesive printer label
SKU
66087
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
8000T All-Temp 70x32mm, Coated all-temp permanent acrylic adhesiv, matte, 71 x 32 mm, 4240 labels, 8 rolls
Category: Printer Labels
| SKU | 66087 |
|---|---|
| EAN | 4007249660879 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Zebra's selection of label and tag materials meets the requirements of most applications and budgets.
Standard, bright white smooth paper facestock specially coated to provide the optimal balance between performance and price. Available in thermal transfer and direct thermal.
Uncoated paper label with a permanent acrylic adhesive; limited resistance to moisture or abrasion; not recommended for high print speed applications
Standard, bright white smooth paper facestock specially coated to provide the optimal balance between performance and price. Available in thermal transfer and direct thermal.
Uncoated paper label with a permanent acrylic adhesive; limited resistance to moisture or abrasion; not recommended for high print speed applications
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Adhesive type | Permanent |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Type | Die-cut label |
| Brand compatibility | Zebra |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA), Latex |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 7.1 cm |
| Label height | 3.2 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 8 |
| Labels per roll | 4240 pc(s) |
| Labels per pack | 33920 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Labels per pack | 33920 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA), Latex |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |