We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 105SLPlus label printer Direct thermal / Thermal transfer 300 x 300 DPI 254 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Wi-Fi
SKU
103-8KE-00110
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
105SLPlus, 300dpi, Serial RS-232, Parallel, USB 2.0, ZebraNet 10/100 Print Server, ZebraNet b/g Print Server (internal), 16MB SDRAM, 64MB Flash, Cutter and catch tray, ZPL I, ZPL II, XML
Category: Label Printers
| Print technology | Direct thermal / thermal transfer |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Colour | No |
| SKU | 103-8KE-00110 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
When economical and reliable high-performance printing is required, the rugged 105SLPlus is the right choice. Building on the legacy of Zebra’s proven high performance printer design, the 105SLPlus provides high speed printing, a multitude of connectivity options, and all-metal construction to withstand tough use.
Used For:
- Asset Management
- Cross Docking
- Document & Records Management
- Inventory Management
- Lab Sample Tracking
- Receiving/Shipping
- Reverse Logistics
- Work-in-Process Tracking
- Compliance Labeling
- Dietary
- Information Labels
- Medical Record Labeling
- Order Labeling
- Photo Processing Labels
- Prescription Labeling
- Quality Control
Used For:
- Asset Management
- Cross Docking
- Document & Records Management
- Inventory Management
- Lab Sample Tracking
- Receiving/Shipping
- Reverse Logistics
- Work-in-Process Tracking
- Compliance Labeling
- Dietary
- Information Labels
- Medical Record Labeling
- Order Labeling
- Photo Processing Labels
- Prescription Labeling
- Quality Control
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Maximum printing width | 10.2 cm |
| Maximum print height | 2.54 m |
| Printing | |
| Colour | No |
| Print speed | 254 mm/sec |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Maximum printing width | 10.2 cm |
| Maximum print height | 2.54 m |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Display | |
| Display | LCD |
| Network | |
| Network ready | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 16 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Paper handling | |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 450 m |
| Media thickness (imperial) | 0.003 - 0.12" |
| Media thickness | 0.076 - 0.305 mm |
| Maximum roll diameter | 20.3 cm |
| Maximum label width | 11.4 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Ports & interfaces | |
| Standard interfaces | Ethernet |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| Parallel ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Built-in barcodes | 1D, 2D, CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, MaxiCode, PDF417, POSTNET, TLC39, UPC-A, UPC-E |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 450 m |
| Internal memory | 16 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Page description languages | XML, ZPL, ZPL II |
| Design | |
| Display | LCD |
| Product colour | Grey |
| Power | |
| Power requirements | 100 - 240 VAC, 47 - 63 Hz |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, MaxiCode, PDF417, POSTNET, TLC39, UPC-A, UPC-E |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 450 m |
| Maximum label width | 11.4 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 140 °F |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Operating temperature (T-T) | 40 - 105 °F |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 261.9 mm |
| Depth | 517.5 mm |
| Height | 393.7 mm |
| Weight | 22.7 kg |
| Other features | |
| Network ready | Yes |