We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Youjie HF500 Handheld bar code reader 1D/2D LED Black
SKU
YJ-HF500-R1-2USB
Category: Barcode Readers
| Standard interfaces | USB,RS-232 |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | LED |
| SKU | YJ-HF500-R1-2USB |
| EAN | 5706998944054 |
| Manufacturer | Honeywell |
| Availability | Out of Stock |
With compact size, excellent performance and high portability, the new YOUJIE compact imaging scanner HF500 demonstrates strong scanning capability for all one-dimensional, PDF and 2D bar codes. HF500, with a highly compact shape, can be embedded into a variety of self-service equipment, such as the kiosks, the ticket machines, and the vending machines.
- Clearly visible LED aimer: Laser-free aiming can provide accurate scanning indication, enable a user-friendly operating environment which eliminates the possible harm to eyes caused by laser.
- Flexible and compact from: Can be embedded into various equipment as a component for barcode reading applications.
- Intelligent multiple interface design: Supports all popular interfaces with one single device. Automatic nterface detection eliminates the time-consuming and manual process of configuration for scanning.
- Flexible decode editing capabilities: Users can edit the decoded.
- Clearly visible LED aimer: Laser-free aiming can provide accurate scanning indication, enable a user-friendly operating environment which eliminates the possible harm to eyes caused by laser.
- Flexible and compact from: Can be embedded into various equipment as a component for barcode reading applications.
- Intelligent multiple interface design: Supports all popular interfaces with one single device. Automatic nterface detection eliminates the time-consuming and manual process of configuration for scanning.
- Flexible decode editing capabilities: Users can edit the decoded.
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 39 |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | QR Code |
| Wavelength | 617 nm |
| Sensor type | LED |
| Scanner type | 1D/2D |
| Pitch reading angle | 0 - 360° |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | USB, RS-232 |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Type | Handheld bar code reader |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 450 mA |
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 2.25 W |
| Power consumption (standby) | 1.25 W |
| Input voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 49 mm |
| Depth | 52.3 mm |
| Height | 29 mm |
| Weight | 50 g |
| Technical details | |
| Type | Handheld bar code reader |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |