We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WyreStorm EXP-HDMI-VGA video cable adapter HDMI Type A (Standard) VGA (D-Sub) + USB Black
SKU
EXP-HDMI-VGA
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Active VGA to HDMI Adapter Cable, VGA Plug (Male) with USB Power to HDMI Jack (Female)
- Converts analog VGA signals to digital HDMI
- Simple, plug-and-play design
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) + USB |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | EXP-HDMI-VGA |
| EAN | 0814303015230 |
| Manufacturer | WyreStorm |
| Availability | Out of Stock |
The EXP-HDMI-VGA is an active adapter that converts legacy analog VGA signals to digital HDMI for compatibility with HD and UHD displays. USB connects to either a laptop/PC or to a 5 volt wall plug to power the adapter.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) + USB |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported video modes | 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CE, FCC, RCM, EAC |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Other features | |
| Width | 39.2 mm |
| Height | 14.5 mm |
| Depth | 210 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 39.2 mm |
| Height | 14.5 mm |
| Depth | 210 mm |
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |