We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WiZ Smart Dial Switch
SKU
929003792301
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Accessory Smart Dial Switch Smooth dimming Wireless – no installation Rechargeable
- Easy wireless control
- Wide control range
- Control one or many lights
- Easy tap control
- Portable design
Category: Smart Home Light Controllers
| SKU | 929003792301 |
|---|---|
| EAN | 8720169077027 |
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Smart lighting for your daily living
Works with your existing Wi-Fi
Here’s what you need to install the WiZ smart dial switch: nothing! Mount the compact base in a convenient location, then attach the light switch that fits your existing switches. Easy to detach the magnetic plate for portable, wireless lighting control anywhere you need it. Use the dial for quick on/off and smooth dimming, or tap the panel to switch among your favourite lighting scenes. The smart dial light switch contains a USB-rechargeable lithium battery with so you’ll never run out of juice. A discreet LED ring indicator lets you know when your lights are in use or when the battery needs recharging. Trust WiZ to fill your life with light – right out of the box!
Works with your existing Wi-Fi
Here’s what you need to install the WiZ smart dial switch: nothing! Mount the compact base in a convenient location, then attach the light switch that fits your existing switches. Easy to detach the magnetic plate for portable, wireless lighting control anywhere you need it. Use the dial for quick on/off and smooth dimming, or tap the panel to switch among your favourite lighting scenes. The smart dial light switch contains a USB-rechargeable lithium battery with so you’ll never run out of juice. A discreet LED ring indicator lets you know when your lights are in use or when the battery needs recharging. Trust WiZ to fill your life with light – right out of the box!
| Features | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Control type | Rotary |
| Wireless technology | Wi-Fi |
| Maximum indoor range | 15 m |
| Protection class | III |
| Power | |
| Power source | Battery |
| Input voltage | 5 V |
| AC input voltage | 5 V |
| Batteries included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 86 mm |
| Depth | 86 mm |
| Height | 24.9 mm |
| Weight | 100 g |
| Net weight | 100 g |
| Package width | 106 mm |
| Package depth | 61 mm |
| Package height | 137 mm |
| Package weight | 140 g |
| Packaging data | |
| Package width | 106 mm |
| Package depth | 61 mm |
| Package height | 137 mm |
| Package weight | 140 g |
| Package net weight | 100 g |
| Package gross weight | 140 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Number of accessories (max) | 9999 |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Other features | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8720169077027 |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8720169077027 |
| 12NC Logistic code(s) | 929003792301 |