We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WatchGuard Firebox T85-PoE hardware firewall
SKU
WGT85948
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Firebox T85-PoE High Availability 1 Month Standard Support Subscription - Up to 4.96 Gbps firewall throughput, 8 x 1Gb ports, 60 Branch Office VPNs
- 8 Gigabit Ethernet ports support high-speed LAN backbone infrastructures & gigabit WAN connections
- Two Integrated PoE+ ports for powering peripheral devices
- Adapt as your network evolves with optional SFP+ fiber and 4G/LTE port expansion modules
- All logging and reporting functions included with purchase, with over 100 dashboards and reports including PCI and HIPAA
Category: Hardware Firewalls
| SKU | WGT85948 |
|---|---|
| EAN | 0654522867704 |
| Manufacturer | WatchGuard |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Firebox |
HIGH-PERFORMANCE SECURITY THAT EVOLVES WITH YOUR NETWORK
Businesses today are dependent on fast, reliable, and secure Internet connectivity, but struggle to find network security solutions that can keep up, let alone evolve as their needs change. Firebox T85 is one of the highest-performing tabletop appliances on the market and offers optional port expansion modules for integrated fiber connectivity, so you can adapt as your connectivity needs change.
Businesses today are dependent on fast, reliable, and secure Internet connectivity, but struggle to find network security solutions that can keep up, let alone evolve as their needs change. Firebox T85 is one of the highest-performing tabletop appliances on the market and offers optional port expansion modules for integrated fiber connectivity, so you can adapt as your connectivity needs change.
| Data transmission | |
|---|---|
| Mobile VPN IPSec | 60 |
| Branch Office VPN | 60 |
| Firewall (UDP 1518) throughput | 4.96 Gbit/s |
| Firewall (IMIX) throughput | 2.4 Gbit/s |
| VPN (UDP 1518) throughput | 2.04 Gbit/s |
| VPN (IMIX) throughput | 680 Mbit/s |
| Gateway antivirus throughput | 1.53 Gbit/s |
| WSM license quantity | 0 license(s) |
| HTTP-Proxy throughput | 0.576 Gbit/s |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1155348 h |
| Concurrent connections | 3850000 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ad |
| Number of users | 50 user(s) |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of VLANs | 75 |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | FIPS 140-2, HTTPS, IPSec, SNMPv2, SNMPv3, TLS |
| DDoS protection | Yes |
| Protocols | |
| Routing protocols | BGP, OSPF, RIP |
| Ports & interfaces | |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 90-264 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4570 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.6 kg |
| Width | 205.5 mm |
| Depth | 290 mm |
| Height | 43 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 380.5 mm |
| Package height | 309.2 mm |
| Package depth | 103.7 mm |
| Package weight | 3.1 kg |
| Technical details | |
| Concurrent connections | 3850000 |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1155348 h |