We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Viewsonic VS19086 floor stand LDP163-181/091 250K 4.14 m (163") Black
SKU
LD-STND-007
- Extra-large caster wheels give you the flexibility to create a stationary or mobile setup with your 163” Direct View LED display. These reinforced wheels provide greater stability during transport or lock in place depending on your needs
- With an enhanced modular design, the LD-STND-007 cart streamlines setup to help businesses save both time and money
- This minimalist stand integrates seamlessly with the LDP163-181 and LDP163-091 Direct View LED displays, creating an elegant and sophisticated digital signage centerpiece for both offices and classrooms
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 163 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 170 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| SKU | LD-STND-007 |
| EAN | 0766907017175 |
| Manufacturer | Viewsonic |
| Availability | Out of Stock |
Take show-stopping messaging on-the-go with the ViewSonic® LD-STND-007 mobile cart. This versatile, ultra slim cart is designed for 163” ViewSonic All-in-One Direct View LED displays (LDP163-181/LDP163-091) and to function as both a mobile and stationary stand.
Extra-large caster wheels lock in place for powerful stability and serve as shock absorbers for greater support during transportation. With the LD-STND-007, system integrators can cut down on installation time by quickly and easily mounting a 163” Direct View LED display directly onto the cart.
Extra-large caster wheels lock in place for powerful stability and serve as shock absorbers for greater support during transportation. With the LD-STND-007, system integrators can cut down on installation time by quickly and easily mounting a 163” Direct View LED display directly onto the cart.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 4.14 m (163") |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 170 kg |
| Maximum screen size | 4.14 m (163") |
| Ergonomics | |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Product colour | Black |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 46 kg |
| Package width | 2342 mm |
| Package depth | 900 mm |
| Package height | 850 mm |
| Package weight | 135 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 2342 mm |
| Package depth | 900 mm |
| Package height | 850 mm |
| Package weight | 135 kg |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 2.34 m |
| Pallet gross length | 90 cm |
| Pallet gross height | 85 cm |
| Harmonized System (HS) code | 9403208000 |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |