We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Videk 9/125 OS1/OS2 LC to SC Duplex Fibre Optic Patch Cable Yellow 2Mtr
SKU
3182B-2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
9/125 OS1/OS2 LC to SC Duplex Fibre Optic Patch Cable Yellow 2Mtr
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| SKU | 3182B-2 |
| EAN | 6671841689040 |
| Manufacturer | Videk |
| Availability | Out of Stock |
Key Features
- High quality LC to SC Cables
- With a single wavelength of light as opposed to multiple (multimode) the cables are ideal for increased speed, increased distance requirements - up to 50 times more distance (depending on attached fibre LAN and modem devices)
- Helps to future proof for new generation developments
- Much greater bandwidth giving increased information carrying capacity
- Custom made lengths can be made to requirements
The single mode cables are manufactured in the UK using high quality 9 micron cable. All assemblies are fully tested prior to despatch and manufactured in yellow.
- High quality LC to SC Cables
- With a single wavelength of light as opposed to multiple (multimode) the cables are ideal for increased speed, increased distance requirements - up to 50 times more distance (depending on attached fibre LAN and modem devices)
- Helps to future proof for new generation developments
- Much greater bandwidth giving increased information carrying capacity
- Custom made lengths can be made to requirements
The single mode cables are manufactured in the UK using high quality 9 micron cable. All assemblies are fully tested prior to despatch and manufactured in yellow.
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 2 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OS1/OS2 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 2 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Yellow |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |