We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Videk 9/125 OS1/OS2 LC to SC Duplex Fibre Optic Patch Cable Yellow 10Mtr
SKU
3182B-10
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
9/125 OS1/OS2 LC to SC Duplex Fibre Optic Patch Cable Yellow 10Mtr
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| SKU | 3182B-10 |
| EAN | 0667184153979 |
| Manufacturer | Videk |
| Availability | Out of Stock |
The single mode cables are manufactured in the UK using high quality 9 micron cable. All assemblies are fully tested prior to despatch and manufactured in yellow.
| Technical details | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 10 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 10 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Yellow |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 10 m |