We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Videk 50/125 OM4 SC to SC Duplex Fibre Optic Patch Cable Aqua 25Mtr
SKU
3603F-25
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
50/125 OM4 SC to SC Duplex Fibre Optic Patch Cable Aqua 25Mtr
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 25 m |
|---|---|
| SKU | 3603F-25 |
| Manufacturer | Videk |
| Availability | Out of Stock |
One of the most recent variants of multimode fibre, OM4 will support up to 100GB Ethernet for distances much greater than OM3. This makes OM4 a key component in high-demand networks and ideal for use at the core.
- New Videk range of OM4 fibre patch cables
- High-spec fibre capable of handling 100Gb Ethernet
- Standardised on Aqua external jackets
- New Videk range of OM4 fibre patch cables
- High-spec fibre capable of handling 100Gb Ethernet
- Standardised on Aqua external jackets
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | SC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 25 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Connector 1 | SC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 25 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Turquoise |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 25 m |