We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Videk 50/125 OM3 ST to SC Duplex Fibre Optic Patch Cable Aqua 0.5Mtr
SKU
3604M-0.5AQ
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
50/125 OM3 ST to SC Duplex Fibre Optic Patch Cable Aqua 0.5Mtr
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| SKU | 3604M-0.5AQ |
| Manufacturer | Videk |
| Availability | Out of Stock |
The high specification duplex assemblies are designed for high performance 10 Gigabit network use. Using these cables, greater distance up to 300m, can be achieved. Standard lengths are available from stock with custom cables possible on a short lead time.
High speed, high performance SC to ST Cables
Designed for use in 10 Gigabit network environments
Supplied using Corning orange colour fibre, fully tested for purpose
Ideal for longer length fibre runs in the most demanding areas
Cables are supplied in various lengths and custom made lengths are also available upon request
High speed, high performance SC to ST Cables
Designed for use in 10 Gigabit network environments
Supplied using Corning orange colour fibre, fully tested for purpose
Ideal for longer length fibre runs in the most demanding areas
Cables are supplied in various lengths and custom made lengths are also available upon request
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | ST |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 0.5 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM3 |
| Connector 1 | ST |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 0.5 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Turquoise |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |