We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Videk 50/125 OM3 LC to ST Duplex Fibre Optic Patch Cable Aqua 10Mtr
SKU
3181M-10AQ
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
50/125 OM3 LC to ST Duplex Fibre Optic Patch Cable Aqua 10Mtr
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Cable type | OFC |
| SKU | 3181M-10AQ |
| EAN | 0667184420620 |
| Manufacturer | Videk |
| Availability | Out of Stock |
The high specification duplex assemblies are designed for high performance 10 Gigabit network use. Using these cables, greater distance up to 300m, can be achieved. Standard lengths are available from stock with custom cables possible on a short lead time.
| Technical details | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | ST |
| Cable type | OFC |
| Cable length | 10 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | ST |
| Cable type | OFC |
| Cable length | 10 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Blue |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 10 m |