We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Videk 50/125 OM2 ST to ST Duplex Fibre Optic Patch Cable Orange 25Mtr
SKU
3504-25
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
50/125 OM2 ST to ST Duplex Fibre Optic Patch Cable Orange 25Mtr
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 25 m |
|---|---|
| SKU | 3504-25 |
| Manufacturer | Videk |
| Availability | Out of Stock |
Featuring 50 micron fibre, the high quality multimode patch cables are terminated in all the various current fibre connectors and high quality fibre. As duplex connectors they have two connectors at each end and are made in orange.
- High quality ST to ST Cables
- Incorporates quality multimode connectors & low smoke, zero halogen premium performance fibre cable
- Individually packaged and tested
- Ideal for long distance fibre requirements
- Cables are supplied in various lengths and custom made lengths are also available upon request
- High quality ST to ST Cables
- Incorporates quality multimode connectors & low smoke, zero halogen premium performance fibre cable
- Individually packaged and tested
- Ideal for long distance fibre requirements
- Cables are supplied in various lengths and custom made lengths are also available upon request
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | ST |
| Connector 2 | ST |
| Cable length | 25 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM2 |
| Connector 1 | ST |
| Connector 2 | ST |
| Cable length | 25 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Orange |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 25 m |