We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vestel PDH49UH82/4 Signage Display 124.5 cm (49") LED 700 cd/m² Full HD Black 24/7
SKU
PDH49UH82/4
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
49", 1920 x 1080, 16:9, 700 cd/m², 4x HDMI 2.0, 2x USB 2.0, RS 232, RJ 12, SPDIF, 110 - 240 V, 50/60 Hz, 95 W
- Resolution: 1920x1080 (FHD)
- Brightness: 700 cd/m2
- Operation: 24/7
- Bezel: 7-11 mm (T/R/L), 13-14 mm (B)
- Interface: HDMI 2.0 / VGA / USB / RS232 /RJ45 / RJ12 / IR / HP / Audio / Speaker
- Application Area: Retail, Transportation
Category: Signage Displays
| HD type | Full HD |
|---|---|
| Display Technology | LED |
| Display brightness | 700cd/m² |
| SKU | PDH49UH82/4 |
| EAN | 3700410351651 |
| Manufacturer | Vestel |
| Availability | Out of Stock |
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Touchscreen | No |
| Active display area (W x H) | 1074 x 605 mm |
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 124.5 cm (49") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 700 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 6 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 70000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.5593 x 0.5593 mm |
| Panel life | 50000 h |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 5 |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Audio (L/R) out | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 3 |
| HDMI input ports quantity | 4 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 8 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Certification | Safety EMC CE |
| VESA mounting | Yes |
| Performance | |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Wi-Fi | No |
| Panel life | 50000 h |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 95 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Computer system | |
| Computer system | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1102 mm |
| Depth | 104 mm |
| Height | 635 mm |
| Weight | 12.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1215 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 775 mm |
| Package weight | 16.8 kg |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | AC, IR |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | AC, IR |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | Safety EMC CE |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Other features | |
| Wi-Fi | No |
| Display technology | LED |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |