We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv VS3750I rack cabinet 42U Freestanding rack Black
SKU
VS3750I
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SmartCabinet ID, Rack Systems, IP54, 42U Rack, 7.0 kW, Micro Data Center, EU (VS3750I)
- IP54 rated cabinet provides environmental protection for critical IT and industrial applications
- Zero-U cooling design allows for full rack utilization and more IT deployment per square feet
- Built-in HMI display screen for hands-on or remote monitoring and control
- Environmental sensors provide visibility into temperature, humidity, and leak detection
- The VertivTM SmartCabinet ID comes with a 3-year warranty across the entire system
Category: Rack Cabinets
| Type | Freestanding rack |
|---|---|
| Rack capacity | 42U |
| SKU | VS3750I |
| EAN | 4061471030206 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
The Vertiv™ SmartCabinet ID offers a complete IT solution to protect your IT infrastructure from harsh, industrial environments where dust and humidity could reduce system performance. This fully sealed micro data center offers 3.5 or 7.0 kW of scalable cooling capacity while enabling full rack utilization through an innovative zero-U design, allowing for more IT deployment in a single rack. Paired with the integrated HMI display with monitoring and control capabilities, emergency back-up fan, optional electronic locks, and an intelligent Geist rPDU and Vertiv™ Liebert GXT5 (rPDU and UPS sold separately), the Vertiv™ SmartCabinet ID is your all-in-one IT solution for industrial applications.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 965 mm |
| Package width | 1366.5 mm |
| Package height | 2270.7 mm |
| Package weight | 500 kg |
| Width | 800 mm |
| Depth | 1200 mm |
| Height | 2000 mm |
| Weight | 500 kg |
| Features | |
| Key lock | Yes |
| Rack capacity | 42U |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Type | Freestanding rack |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power supply | 7000 W |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 965 mm |
| Package width | 1366.5 mm |
| Package height | 2270.7 mm |
| Package weight | 500 kg |
| Technical details | |
| Package width | 1366.5 mm |
| Package height | 2270.7 mm |
| Type | Freestanding rack |
| Power supply | 7000 W |
| Cooling type | Active |
| Rack capacity | 42U |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Colour | |
| Product colour | Black |