We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv VRA6014 rack accessory Rack rail
SKU
VRA6014
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
42U x 800mm, Wide 19", Server Rails, Square Hole, Black, 2x
Category: Rack Accessories
| SKU | VRA6014 |
|---|---|
| EAN | 0767041025088 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
Pair of full height 19” EIA mounting rails, accepts cage nuts, U markings on front and rear of each rail.
Depth markings included on frame for easy alignment.
Accessory mounting holes along rails allow for mounting of cable management fingers and tool-less accessories.
Rectangular cutouts for routing cables through 800mm (31.5”) wide 19” EIA rails from front to rear or for airflow for side breathing equipment.
Depth markings included on frame for easy alignment.
Accessory mounting holes along rails allow for mounting of cable management fingers and tool-less accessories.
Rectangular cutouts for routing cables through 800mm (31.5”) wide 19” EIA rails from front to rear or for airflow for side breathing equipment.
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 42U |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Square |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 19.1 kg |
| Width | 800 mm |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Packaging data | |
| Package weight | 19.1 kg |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 42U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |