We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv VRA3011 rack accessory Rack base
SKU
VRA3011
- Allows for proper airflow keeping the datacenter energy efficient
- Decreases wear and tear on IT equipment, reducing need for replacement and saving money
- Assists with sustainability and helps make less of a carbon footprint
Category: Rack Accessories
| SKU | VRA3011 |
|---|---|
| EAN | 4061471037533 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Secure the placement of critical IT equipment in your Vertiv VR Rack with shelves and support brackets. Sliding shelves for equipment that you need to easily pull out and access in the middle of the rack are also available. Extend the depths or increase the heights of your VR Racks for additional cablings.
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack base |
| Maximum weight capacity | 1360 kg |
| Compatibility | Vertiv VR3300, VR3305, VR3307 |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1200 mm |
| Height | 600 mm |
| Depth | 100 mm |
| Maximum weight capacity | 1360 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Type | Rack base |
| Compatibility | Vertiv VR3300, VR3305, VR3307 |
| Colour | |
| Product colour | Black |