We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv VRA3004 rack accessory Rack rail kit
SKU
VRA3004
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1U, Depth Adjustable Equipment Support Rails, 100lbs, 2x
Category: Rack Accessories
| SKU | VRA3004 |
|---|---|
| EAN | 4061471035416 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
1U Depth Adjustable Equipment Support Rails 100lbs
When additional support is needed for heavy loads, our support rails provide a suitable option. Depth Adjustable from 28.5""(724mm) to 31.6""(803mm), the rails mount into the 19” rail side flanges and can support loads up to 100lbs (45kg).
When additional support is needed for heavy loads, our support rails provide a suitable option. Depth Adjustable from 28.5""(724mm) to 31.6""(803mm), the rails mount into the 19” rail side flanges and can support loads up to 100lbs (45kg).
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack rail kit |
| Rack capacity | 1U |
| Maximum weight capacity | 45 kg |
| Product colour | Stainless steel |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 2.27 kg |
| Maximum weight capacity | 45 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.27 kg |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack rail kit |
| Rack capacity | 1U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Stainless steel |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |