We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv VRA3000 rack accessory Adjustable shelf
SKU
VRA3000
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1U, Depth Adjustable Fixed shelf, 250Lbs, Black, 1x
Category: Rack Accessories
| SKU | VRA3000 |
|---|---|
| EAN | 4061471035379 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
19"" Depth Adjustable Fixed Shelf 250lbs Black
The 19"" Fixed Tool-less Shelf can be used for non 19"" rack mount equipment or as additional support for 19"" rack mount equipment. The shelves have an adjustable installation depth from 27.6""(700mm) to 33.6""(854mm)D, Color: black.
The 19"" Fixed Tool-less Shelf can be used for non 19"" rack mount equipment or as additional support for 19"" rack mount equipment. The shelves have an adjustable installation depth from 27.6""(700mm) to 33.6""(854mm)D, Color: black.
| Features | |
|---|---|
| Type | Adjustable shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Maximum weight capacity | 112.5 kg |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 4.99 kg |
| Maximum weight capacity | 112.5 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.99 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Adjustable shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |