We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv VP0G9000 power distribution unit (PDU) 24 AC outlet(s) Black
SKU
VP0G9000
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
rPDU, Basic Standard, 32A, 230V, 7.3kW, Vertical, (20) IEC C13, (4) IEC C19, 3m power cord with 1P+N+E (IP44), Black Powder Coat.
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| SKU | VP0G9000 |
|---|---|
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Maximum power | 7300 W |
| Nominal input voltage | 220 - 240 V |
| Output voltage | 230 V |
| Maximum current | 32 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.35 kg |
| Width | 510 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 1683 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |