We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv U1076 power distribution unit (PDU) 12 AC outlet(s) 1U Black
SKU
U1076
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Vertiv Geist Rack PDU, elementary, 1U, UPDU rating 3ph|16A|230/415V, combi outputs (12)C13 or C19
- The Combination Outlet C13 / C19 is a 2-in-1 receptacle functioning as both an IEC C13 and C19. Simplify the rack PDU buying process and accommodate ever-changing rack power requirements.
- High retention outlets reduce the risk of costly downtime from accidental disconnections of the power cord.
- Simplify cable management with the Combination Outlet C13 / C19 by simply connecting equipment to the closest available receptacle.
- The Combination Outlet C13 / C19 meets global electrical compliance requirements and is UL Certified and CE Marked.
- The universal power input can mate to any geographically specific FSC, Facility Side Cable, and is designed to operate with variable power input configurations (defined by the connected FSC).
- The Pivoting Connector adjusts from 0 to 90 degrees to assist with power cable routing.
- High Temperature Grade 60°C for high temperature environments.
- Standard three-year warranty, upgraded to a five-year warranty with product registration.
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
|---|---|
| SKU | U1076 |
| EAN | 4061471339408 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Basic rPDUs deliver reliable power to critical IT equipment within a rack or cabinet.
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Certification | - CE Marked - RoHS Compliant |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| Features | |
| Certification | - CE Marked - RoHS Compliant |
| Power | |
|---|---|
| Nominal input voltage | 230/400 V |
| Maximum current | 16 A |
| Load capacity | 11000 VA |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7.26 kg |
| Width | 432 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 229 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3050 m |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |