We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv Liebert APS individual charger module (10Amps)
SKU
APSCHRGRMOD1
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Liebert APS individual charger module (10Amps)
- Battery charger for fast recharge of batteries in the Liebert APS 5-20kVA UPS
- Up to 10 Amps charging current
- Temperature compensated
- Hot-swappable
Category: UPS Accessories
| SKU | APSCHRGRMOD1 |
|---|---|
| EAN | 0813829016035 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Liebert |
Reduce your recharge time thanks to this powerful battery charger compatible with Liebert APS 5-20kVA
| Features | |
|---|---|
| Product type | Charger module |
| LED indicators | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Compatibility | Liebert APS |
| Certification | IEC62040-1:2008 |
| Power | |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output current | 10 A |
| Certificates | |
| Certification | IEC62040-1:2008 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |