We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv GI10095 power distribution unit (PDU) 36 AC outlet(s) 0U Black
SKU
GI10095
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Vertiv Geist Rack PDU, branch metered (upgradeable), 0U, input IEC 60309 230V 32A, combi outputs (36)C13 or C19
- The Combination Outlet C13 / C19 is a 2-in-1 receptacle functioning as both an IEC C13 and C19. Simplify the rack PDU buying process and accommodate ever-changing rack power requirements.
- High retention outlets reduce the risk of costly downtime from accidental disconnections of the power cord.
- Simplify cable management with the Combination Outlet C13 / C19 by simply connecting equipment to the closest available receptacle.
- The Combination Outlet C13 / C19 meets global electrical compliance requirements and is UL Certified and CE Marked.
- Standard three-year warranty, upgraded to a five-year warranty with product registration.
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| AC outlets quantity | 36 AC outlet(s) |
|---|---|
| SKU | GI10095 |
| EAN | 4061471339316 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
Upgradeable Metered rPDUs provide reliable power distribution to critical IT equipment within a rack or cabinet while delivering a view of real-time view of power usage from a local LED display.
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Monitored |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | - CE Marked - RoHS Compliant |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 36 AC outlet(s) |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Certification | - CE Marked - RoHS Compliant |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
|---|---|
| Nominal input voltage | 230 V |
| Maximum current | 32 A |
| Load capacity | 7400 VA |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7.26 kg |
| Width | 1683 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 51 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3050 m |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |