We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv Geist AG01X1R0-12CF13-2PS6PS6B211-D power distribution unit (PDU) 12 AC outlet(s) 0U Black
SKU
VA1G8100
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
rPDU, Rack Transfer Switch Basic Upgradable, 16A, 230V, 3.6kW, Horizontal, (12) Combination C13/C19, 10ft / 3m power cord with 1P+N+E (IP44), Black Powder Coat
- With the Geist Upgradeable hot-swap technology, users may easily transform basic rPDUs to metered or monitored PDUs with the addition of the appropriate Interchangeable Monitoring Device (IMD)
- Reliable rack power distribution
- Every unit is 100% tested for reliability and functionality
- Simple and convenient configuration options for cord lengths and chassis colors
- Standard three-year warranty, upgraded to a five-year warranty with product registration
Category: Power Distribution Units (PDUs)
Rack Transfer Switch (RTS) delivers redundant power to single corded devices. The RTS automatically detects the loss of power and switches the power load (no phase-syncronization required) to the alternative power source in less than 4-8 milliseconds without the need for human intervention.
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
|---|---|
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| Maximum current | 16 A |
| Load capacity | 230 VA |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 432 mm |
| Depth | 457 mm |
| Height | 44 mm |
| Package weight | 8.62 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 8.62 kg |