We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv EG2XPRA206-103C13PS6-IP44 power distribution unit (PDU) 20 AC outlet(s) Black
SKU
G2236
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
rPDU, Metered Standard, 32A, 230V, 7.3kW, Horizontal, (20) IEC C13, 3m power cord with 2P+E (IP44), Black
- Avoid accidental overloads when deploying or moving critical server equipment with instant access to power consumption metrics on the local digital display
- The local LED display provides real-time power data for instant feedback when deploying or moving critical IT equipment
- Every unit is 100% tested for reliability and functionality
- Simple and convenient configuration options for cord lengths and chassis colors
- Standard three-year warranty, upgraded to a five-year warranty with product registration
Category: Power Distribution Units (PDUs)
Avoid accidental overloads when deploying or moving critical server equipment with instant access to power consumption metrics on the local digital display.
The local LED display provides real-time power data for instant feedback when deploying or moving critical IT equipment.
Every unit is 100% tested for reliability and functionality.
Simple and convenient configuration options for cord lengths and chassis colors.
Standard three-year warranty, upgraded to a five-year warranty with product registration.
The local LED display provides real-time power data for instant feedback when deploying or moving critical IT equipment.
Every unit is 100% tested for reliability and functionality.
Simple and convenient configuration options for cord lengths and chassis colors.
Standard three-year warranty, upgraded to a five-year warranty with product registration.
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| PDU types | Managed |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 20 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Maximum power | 7300 W |
| Nominal input voltage | 200 - 240 V |
| Power protection features | Over current |
| Maximum current | 32 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.08 kg |
| Width | 435 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 88 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |